Powrót

08.01.2021 Aktualizacja Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych

Na stronie www.gugik.gov.pl oraz na portalu www.geoportal.gov.pl udostępniliśmy do pobrania zaktualizowane dane z państwowego rejestru nazw geograficznych (PRNG). Dane uwzględniają zmiany prawne obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji  z dnia 28 grudnia 2020 r. w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych (Dz.U. poz. 2426)  oraz zmiany przyjęte uchwałami Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych.

Aktualizację rejestru PRNG prowadzimy w sposób ciągły poprzez uzupełnianie obiektów, weryfikację ich lokalizacji i atrybutów.

Od ostatniej publikacji w lipcu 2020 r. zaktualizowaliśmy atrybuty dla 4 273 nazwy miejscowości i dodaliśmy 54 nazwy. Zaktualizowaliśmy także atrybuty dla 3 872 nazw obiektów fizjograficznych i dodaliśmy 30 nowych nazw.

Zaktualizowane dane PRNG można bezpłatnie pobrać do powszechnego wykorzystania m.in. poprzez skorowidze publikowane w serwisie www.geoportal.gov.pl