Powrót

10.06.2021 Usługi WFS prezentujące skorowidze NMT i NMPT

Opublikowaliśmy usługi WFS prezentujące skorowidze Numerycznego Modelu Terenu (NMT) i Numerycznego Modelu Pokrycia Terenu (NMPT) dostępnych w Państwowym Zasobie Geodezyjnym i Kartograficznym.

  • Pierwsza z usług prezentuje NMT w podziale na poszczególne lata (od 2000 do 2019) w układzie wysokościowym PL-KRON86-NH we wszystkich dostępnych formatach i jest dostępna pod adresem:

https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/NumerycznyModelTerenuKRON86/WFS/Skorowidze

  • Druga z usług prezentuje NMT w podziale na poszczególne lata (od 2018 do 2020) w układzie wysokościowym PL-EVRF2007-NH we wszystkich dostępnych formatach i jest dostępna pod adresem:

https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/NumerycznyModelTerenuEVRF2007/WFS/Skorowidze

  • Trzecia z usług prezentuje NMPT w podziale na poszczególne lata (od 2010 do 2019) w układzie wysokościowym PL-KRON86-NH i jest dostępna pod adresem:

https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/NumerycznyModelPokryciaTerenuKRON86/WFS/Skorowidze

  • Czwarta z usług prezentuje NMPT w podziale na poszczególne lata (od 2019 do 2020) w układzie wysokościowym PL-EVRF2007-NH i jest dostępna pod adresem:

https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/NumerycznyModelPokryciaTerenuEVRF2007/WFS/Skorowidze

Aby pobrać skorowidze NMT lub NMPT można skorzystać z dowolnego oprogramowania z funkcją klienta WFS, np. QGIS. Mając arkusze widoczne w skorowidzu można w łatwy sposób pobrać treść poszczególnych arkuszy NMT lub NMPT. Realizujemy to korzystając z narzędzia „Informacja o obiekcie”, które po kliknięciu w dany arkusz wyświetli jego metadane, a w szczególności „Link do pobrania”, za pomocą którego można pobrać dane pomiarowe NMT lub NMPT.

2021-06-10_13h03_37

Usługa jest ułatwieniem do pobierania NMT lub NMPT dla większych obszarów, a w najbliższym czasie pojawią się podobne usługi WFS dla innych danych zasobu.