Powrót

20.05.2021 Wskaż brakujące współrzędne miejscowości

Główny Urząd Geodezji i Kartografii zachęca do włączenia się w porządkowanie rejestru PRNG i ogłasza konkurs na wskazanie współrzędnych geograficznych dla  50 miejscowości lub części miejscowości, które mają urzędowe nazwy, a dla których nie została wskazana dokładna lokalizacja przestrzenna. Na odpowiedzi czekamy do 30 maja 2021 r. pod adresem gugik.swz@gugik.gov.pl. Wszystkie osoby, którym uda się prawidłowo wskazać współrzędne geograficzne dla miejscowości wskazanych w tabeli otrzymają zestaw gadżetów GUGiK.

Wykaz miejscowości, których dotyczy konkurs zawiera załączona tabela.

Dla ułatwienia wyszukiwania do każdej nazwy miejscowości w wykazie przypisane są atrybuty:

 1. rodzaj obiektu,
 2. położenie w ramach podziału terytorialnego kraju (województwo, powiat, gmina),
 3. identyfikator miejscowości SIMC z bazy TERYT,
 4. identyfikator miejscowości podstawowej z bazy TERYT – stanowiącej miejscowość nadrzędną, w stosunku do miejscowości wyszukiwanej.

Wytyczne do określenia współrzędnych geograficznych:

 1. W odpowiedzi prosimy podać współrzędne w układzie WGS84 z dokładnością do sekundy oraz załączyć link do widoku znalezionej miejscowości w serwisie www.geoportal.gov.pl jak w przedstawionym linku (chodzi o znalezioną cześć miejscowości o nazwie Parcele):   (https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?locale=pl&gui=new&sessionID=5636997).
 2. Punkt wskazujący położenie danej miejscowości należy określić dla środka obszaru zabudowy,
  a w przypadku miejscowości o rozproszonej lub luźnej zabudowie - dla części miejscowości
  o największym zagęszczeniu zabudowy.
 3. W przypadku miejscowości, dla których obecnie brak jest zabudowy, współrzędne geograficzne należy podać w miejscu położenia nazwy miejscowości na archiwalnych mapach topograficznych lub innych materiałach kartograficznych.
 4. Do wyszukiwania miejscowości przydatne mogą być wszelkie informacje publikowane w serwisie www.geoportal.gov.pl, w szczególności archiwalne mapy topograficzne.