Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów zostało podpisane 21 lipca 2021 r. przez Wicepremiera i Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosława Gowina i oczekuje na ogłoszenie.
Do najważniejszymi zmian w nowym rozporządzeniu należą:
- wprowadzenie pełnej zgodności z rejestrem TERYT w zakresie nazw ulic i miejscowości oraz ich identyfikatorów,
- wprowadzenie prezentacji i udostępniania danych za pomocą usług sieciowych,
- ograniczenie możliwości nadawania skomplikowanych i niejednoznacznych numerów adresowych (numer porządkowy będzie mógł mieć tylko liczbę i max. dwie litery, ale także wycofane z użycia zostały litery niejednoznaczne w postrzeganiu wzrokowym, tj.: I, O, Q),
- wprowadzenie przewidywania numerów porządkowych pod przyszłą zabudowę,
- zastosowanie uproszczonego wniosku o nadanie numeru porządkowego - w większości przypadków zrezygnowano z konieczności dołączenia załącznika w postaci mapy,
- udostępnienie przepisów sprzyjających eliminacji błędów w istniejącej numeracji adresowej,
- sprecyzowanie wymagania dotyczącego aplikacji służących do prowadzenia numeracji adresowej, aby umożliwiała m. in. przekazywanie do PRG i GUS nowych albo zmienionych danych z wykorzystaniem usług sieciowych.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 lipca 2021 r.
