Powrót

Komunikat nr 5 z dnia 10.12.2008

Szanowni Użytkownicy Geoportal.gov.pl,

Właśnie minął pierwszy miesiąc funkcjonowania Geoportal.gov.pl w nowej odsłonie, w związku z tym chcemy podzielić się z Państwem kilkoma spostrzeżeniami i informacjami.

Na początek kilka liczb:

Średnia dzienna liczba wyświetleń ortofotomapy poprzez usługę WMS to ok. 61 000 (max 99 000), danych o charakterze katastralnym to: 31 000 (max 40 000).
Przy pomocy usługi ARS dzienie wysyłanych jest do użytkowników średnio 1 100 000 (max 1 550 000) segmentów mapy (segment = 256x256 pikseli) Zainteresowanie potwierdza ankieta (ponad 1800 głosów) i aktywność użytkowników na forum (ponad 2000 zarejestrowanych użytkowników i 160 wpisów).

W tym miejscu chcemy serdecznie przeprosić forumowiczów za to iż forum nie było do tej pory w dostatecznie profesjonalny sposób moderowane, a pytania często pozostawały bez odpowiedzi. Ta spowodowana głównie przyczynami organizacyjnymi sytuacja ulegnie zmianie w najbliższych dniach. Jednocześnie pragniemy wyrazić uznanie za niezwykłą wnikliwość niektórych komentarzy i zapewnić, że wszystkie (również te krytyczne) zostały przez nas dokładnie przestudiowane.

Obecnie prowadzimy prace nad umieszczeniem w przeglądarce danych topograficznych (uważni obserwatorzy już na pewno to zauważyli) oraz nad optymalizacją łącz internetowych, co powinno poprawić dostęp do danych zwłaszcza użytkownikom spoza sieci strukturalnej TP. Na koniec chcemy poinformować, że w najbliższych dniach udostępnione zostaną nowe funkcje przeglądarki Geoportalu (w tym kilka sugerowanych przez forumowiczów), której nowa wersja jest przez nas w chwili obecnej sprawdzana w środowisku testowym. Dziękując za dotychczasowe uwagi i komentarze oraz biorąc pod uwagę planowane na najbliższe dni zmiany zachęcamy do odwiedzin serwisu.