Powrót

Komunikat nr 7 z dnia 8.01.2009

Szanowni Państwo,

Witamy w nowym roku, który jak planujemy będzie przełomowy zarówno dla systemu Geoportal jak i dla infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce. Jak zapewne Państwo wiecie trwają zaawansowane prace legislacyjne nad ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej, stosownymi zmianami ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne, realizowany jest projekt testowania specyfikacji danych, trwają w komisji europejskiej prace nad kolejnymi rozporządzeniami wykonawczymi. Korzystając z okazji powtórnie życzymy wszystkiego najlepszego użytkownikom systemu w Nowym Roku i jednocześnie pragniemy przekazać kilka informacji dotyczących bieżących prac związanych z systemem Geoportal.

Informujemy, iż przed kilkoma dniami zakończony został proces optymalizacji wizualizowanych map i danych w skalach pomiędzy: 1:100 000 - 1:20 000, rastrowych map topograficznych w skalach 1:4 000 000 - 1:25 000 oraz ortofotomapy do skali 1:1 000. Więcej informacji na ten temat znajdziecie państwo we wskazówce technicznej nr 4. W następnej kolejności optymalizowane będą dane topograficzne w skalach większych, (o szczegółach będziemy informować na bieżąco).

W najbliższym czasie udostępniona zostanie usługa katalogowa CSW zasobów CODGiK. Dostęp do usługi będzie możliwy przy pomocy dowolnych narzędzi zgodnych z tym standardem lub bezpośrednio przez nową funkcjonalność przeglądarki Geoportalu. Do dyspozycji otrzymają Państwo dwa mechanizmy wyszukiwania i przeglądania metadadnych. Standardowy umożliwiający formułowanie kryteriów opisowych i przestrzennych oraz system wyszukiwania kontekstowego starający się automatycznie podpowiedzieć jakie materiały są dostępne dla bieżącego okna mapy.

Tradycyjnie dziękujemy za aktywność na forum, a w szczególności za sugestie dotyczące funkcjonalności. Jednocześnie odpowiadając na szereg zapytań chcemy poinformować, że w najbliższej przyszłości nie planujemy możliwości powiększania mapy w przeglądarce Geoportalu do skali większej niż 1:1 000.