Powrót

29.03.2019 Rekord odwiedzin serwisu geoportal.gov.pl

W marcu 2019 r. serwis geoportal.gov.pl odnotował już blisko 600 000 odwiedzin. To rekordowy miesiąc w całym funkcjonowaniu serwisu, który jest narzędziem dostępu do podstawowych danych przestrzennych kraju. W tym roku z portalu skorzystano już ponad 1,3 mln razy, a przez cały ubiegły rok prawie 4 mln. Geoportal jest czwartym najpopularniejszym w Polsce urzędowym serwisem (https://widok.gov.pl/statistics/)

Dzięki serwisowi www.geoportal.gov.pl prowadzonemu przez Głównego Geodetę Kraju każdy może sprawdzić swoją działkę i jej otoczenie oraz ma dostęp do wielu przydatnych informacji geoprzestrzennych. Serwis zyskuje coraz większą popularność dzięki wprowadzanym od kilku miesięcy zmianom takim, jak między innymi:

  • zmiana interfejsu przeglądarki mapowej geoportal.gov.pl, dzięki któremu wszystkie jej funkcje są prosto dostępne zaraz po uruchomieniu
  • sukcesywne dodawanie danych różnych instytucji tak, by z Geoportalu był dostęp do kompleksowej urzędowej informacji geoprzestrzennej
  • udostępnienie do funkcji drukowania map

Zgodnie z ustawą z 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej 21 czerwca 2018 r. Główny Geodeta Kraju przejął obowiązek tworzenia i utrzymania geoportalu infrastruktury informacji przestrzennej oraz prowadzenie ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych.