Kontrola jakości danych EGiB

baner

W sierpniu 2025 r. Wojewódzcy Inspektorzy Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego (WINGiK) zostali zobligowani do objęcia nadzorem starostów, u których w bazach ewidencji gruntów i budynków stwierdzono nieprawidłowe identyfikatory oraz błędną geometrię działek ewidencyjnych. Pierwsze podsumowanie zostało opublikowane 2 września 2025 r. WINGiK, którzy nie udzielili wówczas odpowiedzi lub nie określili planowanej daty poprawy, zostali poproszeni o uzupełnienie informacji.

Z przekazanych dotychczas informacji wynika, że część powiatów poprawiła dane, 25 kolejnych powiatów deklaruje poprawę błędów w bieżącym roku, natomiast Starostowie Lubliniecki i Tomaszowski wskazali rok 2029 jako planowany termin dostosowania danych EGiB do obowiązujących przepisów.

Szczegóły monitoringu przedstawiono w poniższej tabeli.

Przy tej okazji zwracamy uwagę na pojawiające się nowe błędy w EGiB i przypominamy starostom na konieczność rozbudowy w ramach asysty technicznej funkcjonalności systemów wykorzystywanych do prowadzenia Ewidencji Gruntów i Budynków w taki sposób, aby na etapie wprowadzania zmian w bazie danych sprawdzana była poprawność identyfikatora obiektów (działki, budynku, lokalu) oraz kontrola geometrii wprowadzanych obiektów, zgodnie z wymaganiami obowiązującego Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Jeśli natomiast kontrole są już zaimplementowane, prosimy o każdorazową weryfikację wprowadzanych danych do EGiB.

Monitoring jakości danych EGiB. Dane w tabeli poniżej.
Tabela