W pierwszej połowie 2025 roku system ASG-EUPOS nadal rozwijał się i dynamicznie zwiększała się liczba użytkowników wykorzystujących jego usług. Obecnie zarejestrowanych jest 45,5 tys. kont dostępowych, z czego 24,5 tys. zostało wykorzystanych do połączeń z usługami systemu. Jest to około 4 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Przyglądając się liczbie równoczesnych połączeń w ujęciu tygodniowym można zauważyć trend spadkowy, który w ubiegłym roku był widoczny około dwa tygodnie później. Związane to być może z przyspieszonym w tym roku okresem wegetacji i prowadzonych prac polowych w rolnictwie.
W kolejnych miesiącach spodziewany jest dalszy wzrost liczby użytkowników ze względu na wynoszącą 651 liczbę rejestracji nowych użytkowników.
Ostatnie półrocze to był również okres prac nad uruchomieniem systemu monitorowania sygnałów GNSS dla obszaru Polski. Po pierwszym etapie przygotowania koncepcji działania systemu, który w lutym br. został zatwierdzony przez ESA obecnie trwają prace związane z uruchomieniem systemu.
Wybrane stacje ASG-EUPOS z obszaru północnej Polski zostały włączone do algorytmu detekcyjnego i dane z ich analizatorów widma są analizowane przez autorski algorytm przygotowany przez zespół IŁ-PIB. W GUGiK została przygotowana infrastruktura informatyczna, która pozwoli przenieść oprogramowanie detekcyjne do Centrum Zarządzania ASG-EUPOS. Trwają ostatnie prace nad przygotowaniem dokumentacji do postepowania na serwis internetowy, w którym będą prezentowane będą wyniki analiz. Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem i zakończenie prac jest planowane na maj 2026 roku, kiedy to serwis RTGMS zostanie udostępniony użytkownikom.



