W najbliższą niedzielę, 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Z tej okazji polecamy Państwu zapoznanie się z modułem „Przeglądarka nazw świata PRNG” https://prng.geoportal.gov.pl/ w serwisie www.geoportal.gov.pl.

Przeglądarka jest portalem mapowym rejestru polskich nazw geograficznych świata, który jest częścią Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych (PRNG). Można w nim odszukać nazwy oceanów oraz obiektów podmorskich położonych na ich obszarze wraz z atrybutami. Zaznaczając na mapie nazwę wybranego oceanu można sprawdzić jej odmiany w języku polskim, nazwę w językach używanych na jego obszarze (endonimy), a także położenie terytorialne.

Zgodnie z „Urzędowym wykazem polskich nazw geograficznych świata” opublikowanym przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP, zalecanymi nazwami w języku polskim dla pięciu oceanów są:
- Ocean Arktyczny
- Ocean Atlantycki
- Ocean Indyjski
- Ocean Południowy
- Ocean Spokojny