16 lat od uruchomienia systemu ASG-EUPOS

rys1 - Ilustracja prezentująca anteny GNSS oraz wykorzystanie systemu ASG-EUPOS
rys1 - Ilustracja prezentująca anteny GNSS oraz wykorzystanie systemu ASG-EUPOS

2 czerwca 2024 roku minęło 16 lat od uruchomienia systemu ASG-EUPOS. W tym czasie system został rozbudowany o kolejne stacje referencyjne, a sprzęt satelitarny na wszystkich stacjach został zmodernizowany, aby umożliwić śledzenie wszystkich dostępnych nad Polską systemów GNSS (GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou).
Obecnie system ASG-EUPOS jest jednym z najnowocześniejszych tego typu systemów w Europie i na świecie z imponującą liczbą 34 tys. zarejestrowanych kont dostępowych i dziennym wykorzystaniem na poziomie 6 tys. kont. Zainteresowanie systemem znacząco wzrosło w październiku 2022 roku, od kiedy system został udostępniony nieodpłatnie. W ciągu ostatniego roku ponad 20 700 kont dostępowych zostało wykorzystanych do połączeń, które realizowane były na terenie całej Polski. Porównując liczbę kont, z których wykonywane były połączenia w 2023 i w 2024 roku można zaobserwować wzrost o około 2 tys. użytkowników w analogicznych miesiącach roku.
Rozmieszczenie przestrzenne użytkowników korzystających z serwisów czasu rzeczywistego wskazuje na wykorzystanie serwisów ASG-EUPOS na terenie całego kraju, a szczegółowa analiza pozwala określić, że w maju największe inwestycje drogowe takie jak autostrada A2 w rejonie Siedlec, droga ekspresowa S19 czy S6 na Pomorzu były realizowane w oparciu o system ASG-EUPOS.

rys2 - Lokalizacje użytkowników wykorzystujących ASG-EUPOS w maju 2024 roku
rys3 - Liczba kont dostępowych, z których były wykonywane połączenia w ciągu miesiąca

Tabela 1

rys4 - Liczba zarejestrowanych użytkowników

Tabela 2